BESV PREMIUM E-BIKE

TRX 1.3

BESV TRX 1.3 er vores hardtail e-MTB udstyret med et 11-speed gear system, et 630 Wh batteri og Shimano EP6 motoren med 85 Nm i moment. Suntour XCM forgaflen har 120 mm affjedring, som giver god kontrol og stabilitet. Denne e-cykel er også udstyret med BESV’s smarte opladningssystem, som tillader batteriet at blive hurtigt opladet til fuld kapacitet. Udseendet er også vigtigt, og derfor har vi valgt Rock-Grey med Night-Black farve i kombination med skinwall Maxxis Ardent dæk til denne e-cykel. Er du klar til eventyret i livet?

Størrelse

S (42.5cm)| M (46cm)| L (49cm)

Farve

Rock grey with night black

Pris

kr.31.999,00

Stel type

Male

Materiale

Aluminium

Affjedring

120mm

Batteri

630Wh

Dæk

29"x2.4"

Beskrivelse

BESV TRX 1.3 er vores hardtail e-MTB udstyret med et 11-speed gear system, et 630 Wh batteri og Shimano EP6 motoren med 85 Nm i moment. Suntour XCM forgaflen har 120 mm affjedring, som giver god kontrol og stabilitet. Denne e-cykel er også udstyret med BESV’s smarte opladningssystem, som tillader batteriet at blive hurtigt opladet til fuld kapacitet. Udseendet er også vigtigt, og derfor har vi valgt Rock-Grey med Night-Black farve i kombination med skinwall Maxxis Ardent dæk til denne e-cykel. Er du klar til eventyret i livet?

  • Kraftfuld og let Shimano EP600 motor med 85Nm drejningsmoment og et kraftfuldt 630Wh batteri
  • Behagelig tur takket være Suntour XCM forgaffel og aluminiumsramme
  • Maksimal vægtgrænse på 140 kg for rytter og cykel

Specifikationer

FRAMESET

FRAME

Hard-tail BESV TRX Series alloy frame, Shimano Steps and internal battery compatible

COLOR(s)

Rock grey with night black

SIZES

S (42.5cm)| M (46cm)| L (49cm)

FORK

SR Suntour XCM34, 34mm stanchions, Lockout, Coil damping, 1.1/8"-1.5" tapered alloy steerer, travel man: 120mm lady: 100mm

DRIVETRAIN

MOTOR

Shimano EP600 center-motor, 250W rated power, 85Nm of torque, 25km/h maximum assist

BATTERY

630 Wh integrated Lithium Ion battery, approved for Shimano Service Program, with Smart 4-5.6A charger

DISPLAY

Shimano SC-E5003, left hand mounted, with LCD display

COCKPIT

HANDLEBAR

E-MTB reis bar, 6066 alloy, 4mm rise, sweep: 7 degree back, 31.8mm clamp

STEM

E-MTB 3D Forged alloy stem, 31.8mm clamp, for internal cable routing

HEADSET

Acros, AZX-581, 1.5" headset, angular contact bearings, integrated cable routing

GRIPS

E-MTB gel grips with padding and BESV clamp

SHIFTERS

Microshift XLE 11, 11 speed

SADDLE

Selle Italia X3 eBike

SEATPOST

Promax SP-726, 31.6mm diameter

WHEELS

WHEEL SET

Formula CL-811 front hub, Formula CL-3248 rear hub, Boost hubs spacing, WTB STi27 29" multichamber alloy rims 32H

TIRES

Maxxis Ardent, 29"x2.4", Normal Compound, EXO, 60 TPI foldable, Tanwall sides

Geometri

sml
Rytterhøjde163-176CM174-188CM185-197CM
1. Toprørslængde627644670
2. Reach420435460
3. Stack639644648
4. Stand over – højde813828835
5. Hjulafstand116411801207
6. Kronrørslængde120125130
7. Kronrørsvinkel68.5°68.5°68.5°
8. Saddelrørsvinkel72°72°72°
9. Saddelrørslængde425460490
10. Kædestagslængde460460460
11. Krankbokshøjde50.750.750.7
Vægt25.0 kg25.0 kg25.0 kg
Hvad er min størrelse
Downloads
NAME TYPE DATE FILE
SPECIFICATION SHEET PDF december 16, 2022
BATTERY PDF februar 7, 2023
BRAKESET PDF februar 14, 2023
CHARGER PDF februar 7, 2023
DRIVE UNIT PDF februar 7, 2023
FORK PDF februar 7, 2023
REAR DERAILLEUR PDF februar 7, 2023
SHIFTER LEVER PDF februar 7, 2023
DECLARATION OF CONFORMITY ZIP februar 27, 2023
USER MANUAL PDF februar 27, 2023
Se features
Title

Test 2

Details

Beautifully integrated Darfon battery

Sociale medier
Compare

Thanks for your registration!

You’ll receive our first e-mail within minutes to confirm your newsletter registration.